Uczniowie wszystkich klas 4 wybrali się 12 grudnia do kina na niezwykle edukacyjny film pt. "Kina & Yuk". Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami niezwykła opowieść o dwóch zakochanych i dzielnych polarnych liskach, które muszą stawić czoła nieoczekiwanej rozłące.
Zwierzątka zostają rozdzielone na skutek topnienia lodowców. Za wszelką cenę chcą się odnaleźć. Zanim znów się spotkają, po drodze nawiążą nieoczekiwane przyjaźnie: z troskliwą suczką Ritą czy Kuną Rozrabiaką. Każde z nich przeżyje wielką, choć czasami niebezpieczną, ale pełną wzruszeń i akcji przygodę.
To niezwykle inspirujący film o miłości, bohaterstwie i oddaniu, a w podróż pełną arktycznych niespodzianek i cudów natury zabrał nas narrator Michał Żebrowski.
Walory edukacyjne
1. Fauna i flora Arktyki
a) Zwierzęta dalekiej Północy: Film przedstawia życie w Arktyce. W historii pojawiają się nie tylko lisy polarne, ale też m. in. wilki i niedźwiedzie. Dzięki temu dzieci uczą się o różnych gatunkach zwierząt polarnych, ich zachowaniach i wyzwaniach, z jakimi muszą się mierzyć w zimnych warunkach.
b) Różnorodność środowiska: Film wskazuje, jak różnorodne i niezwykłe jest środowisko Arktyki. Podkreśla, że każde zwierzę ma swoje miejsce w tym ekosystemie i ludzka ingerencja w tę przestrzeń może nieść dramatyczne skutki.
c) Piękno planety: „Kina i Yuk” ukazuje majestatyczne krajobrazy Arktyki, np. lodowce, ośnieżone góry i rozległe tundry. Dzięki temu dzieci mają okazję zobaczyć, jak niezwykła jest nasza planeta i zrozumieć, jak ważna jest jej ochrona.
2. Edukacja ekologiczna i klimatyczna:
a) Zmiany klimatyczne: Historia uwrażliwia młodych widzów na problem globalnego ocieplenia i jego wpływu na przyrodę. Topniejące lodowce to bezpośredni rezultat zmian klimatycznych, odpowiedzialnych za wymieranie różnych gatunków zwierząt.
b) Zagrożenie dla ekosystemów: „Kinę i Yuka” można potraktować jako przestrogę. Pretekstem dla opowieści jest topnienie lodowców, które zagraża nie tylko lisom polarnym, ale także innym gatunkom, zależnym od stabilnych warunków arktycznych. Dla młodych widzów to ważna zachęta do troski o środowisko.
3. Zwyczaje dzikich zwierząt:
a) Historia dzikiego lisa Yuka, który trafia do miasta, niesie ze sobą ważne lekcje dotyczące różnic między dzikimi a udomowionymi zwierzętami oraz wpływu środowiska na ich zachowanie. Przygody lisa pozwalają zrozumieć, jak gatunki przystosowane do życia na wolności mogą reagować na zupełnie nowe, nieznane im zagrożenia w środowisku miejskim, np. ruch uliczny czy konkurencję z innymi zwierzętami.
4. Nauka empatii:
a) Rozłąka i tęsknota: Opowieść o zakochanych w sobie lisach polarnych uczy dzieci, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, takimi jak rozłąka, samotność, czy strach.
b) Nadzieja: Historia lisów, z którymi łatwo empatyzować, wskazuje, że wiara w sukces i wytrwałość pozwala nam osiągać ważne w życiu cele.
Zachęcamy do obejrzenia filmu!!!